Kuna ma tegelen energeetiliste teraapiatega ehk siis teisisõnu kõigis oma teraapiates kas vahendan või suunan energiat, siis siinkohal oleks hea koht veidi lahti kirjutada, kuidas energiat ja selle liikumist tunnetada? Ehk siis, kuidas saab inimene aru, et energia liigub tema kehas? Selle tunnetamine on individuaalselt väga erinev, samuti nagu erineb energia, mida ma kasutan/vahendan/suunan oma erinevates teraapiates. Mõned näited siinkohal, et asja lihtsustada: Reiki puhul ehk siis käte kaudu universaalset eluenergiat vahendades tunnen mina kas soojust, sipelgaid, nõelatorkeid, vahel ka külma või surinat. Tavaliselt ma ütlen kliendile, et mina tunnen siinkohal seda, kas ta teab, mis teemad tal antud kehapiirkonnaga seotud on. Tavaliselt on nii, et mida intensiivsem on terviseprobleem, seda intensiivsem on minu tunnetus.

Access Consciousness’i protsesside puhul saan mina eristada oma tunnetust olenevalt sellest, millist protsessi ma hetkel kasutan ja juhul, kui ma ühe seansi ajal kasutan mitut, siis ka vastavalt energia muutust. Klientide kirjeldus energia tunnetusest Access’i protsesside puhul sarnaneb paljuski Reiki energiale ehk siis peamiselt kas soojus või surin. Toon siinkohal veel ühe näite: kasutasin kliendil Access’i protsessi MTVSS ning hoidsin käsi puusade ja alakõhu peal. Mina tunnetasin sellest kehapiirkonnast külmust ja justkui keha soovi minu käsi ära tõugata. Pärast kirjeldasin seda tunnet kliendile ning ta ütles, et on soovinud juba mõnda aega last saada, kuid keha on raseduse nö ära tõuganud.

Mida enam klient on harjunud energiaid tunnetama või on loomupoolest väga avatud ja tundlik, seda enam saab eristada varjundeid. Mõnel puhul võivad hakata kerkima üles ka pildid, laused või teadmine. Nii nagu mina asjast aru saan, on nii Reiki kui Access’i puhul see energia midagi sellist, mida mina talle kas vahendan (Reiki) või temas käivitan (Access Consciousness). Seksuaal- ehk loovenergia, millega ma töötan tantramassaažis, paikneb inimestel 2. tšakras ja võib olla ka uinunud olekus. Kuna tantramassaaži eesmärk on saada see energia liikuma üle kogu keha, siis võib seda kogemust nimetada ka kogukeha orgasmiks ehk siis orgasmilaadseks tundeks, mis ei ole seotud enam otseselt seksuaalorganitega. Selline tunne muidugi eeldab, et energeetilised blokeeringud on eemaldatud ning energia voolab vabalt. Kui blokeeringuid veel esineb, võib tunne olla samuti väga erinev. Võib kogeda kuumalainet või külmavärinaid, sipelgaid või nagu üks mu klient tabavalt ütles: kõdi, mis on üllatavalt meeldiv. Samuti võib kogeda mõnes kehapiirkonnas, mis vastab peamistele tšakratele, kerget surumise, kokkutõmbumise või lausa valu tunnet. Selle taga võib olla see, et tšakra hakkab avanema ning see on keha jaoks uudne kogemus. Teine selline laialdasem tunne, mida on paljud kogenud, on külmalaine, mis viitab energia muutumisele kehas. Seda võib kogeda kas teraapia ajal või ka peale seda. Ning lõpetuseks, kuigi mitte vähem tähtis: kui teraapia ajal klient kohe üldse mitte midagi ei tunne, siis see ei tähenda, et midagi ei toimu 🙂